Beton Vibratörleri

 


Omuz Vibratörü (İtalyan)

Özellikler
Motor Gücü : 3 HP
Vibrasyon hızı :19,000 frekans/dak.
Hortum Uzunluğu : 5 mt.
Şişe Çapı :Ø-045-055 mm.

 

Omuz Askılı Vibratör (Tipi = Pendül 2 HP)

Özellikler
Motor Gücü : 2 HP
Vibrasyon Hızı :12,000 frekans/dak.
Hortum Uzunluğu : 6 mt.
Şişe Çapı :Ø40,Ø45,Ø50 mm.

 

 

Vibratör (Monifaze Tipi = Pendül 2HP )

Özellikler
Motor Gücü : 2 HP
Vibrasyon hızı :12,000 frekans/dak.
Hortum Uzunluğu :6 mt.
Şişe Çapı :Ø40,Ø45,Ø50 mm.

 

Omuz Askılı Vibratör (Tipi = Pendül 1 HP)

Özellikler
Motor Gücü : 1 HP
Vibrasyon Hızı :12,000 frekans/dak.
Hortum Uzunluğu : 4 mt.
Şişe Çapı :Ø38-Ø40 -Ø42 mm.

 

 

Beton vibratörü, beton döküm işlemi sırasında beton içerisindeki havayı dışarı çıkararak betonun demir aralıklarına iyice yerleşmesini sağlamaktadır. Kullanımı kolay ve rahat olan bu ürün tek kişilik kullanım özelliğiyle zamandan da tasarrufu sağlamaktadır.

Beton malzemelerin hazır beton tesislerinde karılması ve taze betonun yerine yerleştirilmesi işlemleri esnasında, beton karışımının içerisine kendiliğinden bir miktar hava da sıkışmaktadır.

Beton vibratörü tabakanın derinliği, kullanılacak olan vibratörün dalıcı ucunun uzunluğunu geçmemelidir.  Vibratör taze betonun içerisine dik olarak daldırılmalıdır. Vibratörün dalıcı ucu taze beton tabakasının tüm derinliğine, hatta bir önceki tabakaya birkaç cm girecek tarzda daldırılmalıdır.

Vibratör ucunun daldırılacağı noktalar arasındaki uzaklık genel olarak 40 – 50 cm civarındadır ve 75 cm geçmemelidir. Dalıcı uç beton kalıbının yüzeylerine yakın tutulmamalıdır. Dalıcı uç taze beton içerisine hızlı bir şekilde daldırılmalı, beton içerisinde çok kısa veya çok uzun süreyle tutulmamasına dikkat edilmelidir.

Kalıp şekli göz önünde bulundurularak vibratör şişe çapı belirlenmeli ve kalıptaki beton gözlerinde rahatlıkla çalışmayı sağlayacak küçük çapta vibratör şişeleri kullanılmalıdır.

Vibratör kullanırken uygulanan bölgeye eğik olarak daldırılmamalıdır. Eğik olan vibratör betonu ayrıştırır. Vibratörün taze olan betona dik olarak daldırılması gerekmektedir.

Beton vibratörü, taze beton içinde on ve ya on beş saniye kadar tutulmalı ve yüzey düzgün olarak görüldüğünde betondan çıkarılmalıdır. Bunun yanında beton ince bir kıvama geldiğin de vibratör çıkarılabilir.

Vibratör ayrı kalan iki tabakanın birleşmesini de sağlamaktadır. Vibratör şişesi taze betonun tabanına kadar indirilmelidir. Vibratör uygulaması eğitimli kişiler tarafından doğru yöntemle uygulanması gereken ince bir iştir.


Etiketler : beton vibratörü , beton vibratörleri , beton sıkıştırma , beton yerleştirme , beton vibrasyonu , betonlarda boşluk alma