Sektör Dış Pazar Arayışında

 Dünya genelinde, ülke ekonomisi ile ilgili ilk sinyallerin alındığı iş makineleri sektörü, Türkiye'de deyim yerinde ise “krizin dibini gördü” ve rakamlar yeniden yükselmeye başladı. Kriz öncesinde ayda 1.000 iş makinesi satılan sektörde, bu rakam krizle birlikte 150'ye kadar gerilemişti. 2009 Nisan ayından itibaren ise bu rakam 250'ye yükseldi.

Dünyada 250 milyar dolarlık bir pazarı olan iş makineleri sektörü, Türkiye'de 5 milyar dolarlık bir hacme sahip. Şirket sayısı ise dünyada her geçen yıl azalıyor. Son 10 yılda 400 olan şirket sayısı, 2007 yılı sonunda 100'e düştü. 5 milyar dolar ciroyu geçen şirketlerin sayısı ise 75-80'e inmiş durumda.

Avrupa'daki iş makinesi üretiminin artık çok yaşlandığı da düşünülürse, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerin, Türk ve Uzakdoğulu şirketlerle ortaklık ve üretim için görüşmelere başlaması da sürpriz değil. Avrupalı şirketleri Türkiye’ye yönelten bir diğer neden ise, işçi maliyetleri. Bölgede yıllık kişi başı işçi maliyeti 50.000 euro’ya kadar ulaşırken, Türkiye’de bu rakam 10.000 euro’da kalıyor. Türkiye’nin Uzakdoğu ülkelerine göre avantajı ise üretim miktarı. Çin gibi ülkeler, toplu bir sipariş almadıklarında üretim yapmıyor. Oysa Türkiye bu konuda çok daha esnek davranıyor.

2008 yılında 1,2 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, 2009’da yüzde 30’luk bir daralma bekliyor. Afrika, İran, Irak, Güney Amerika, Orta Asya gibi yeni pazarlara yönelerek bu açığı kapamaya çalışan sektör, 15.500 kişiye de istihdam yaratıyor....


Etiketler : Sektör Dış Pazar Arayışında